"

Tech Reviews » Mixpult Ecler Nuo 5

Mixpult Ecler Nuo 5

Dnes si zde představíme ne zas až takovou novinku, jelikož tento mixpult už je nějakou dobu venku, ale podle mého si recenzi zaslouží, jelikož podle mě patří mezi ten lepší průměr. V první řadě musím říci, že jsem se s ním několikrát setkal na akci a bohužel musím konstatovat, že jsem z něj byl dost rozladěn, tu propouštěl crossfader, tu fungoval špatně efekt, tu něco vrčelo. Takže když jsem si ho donesl domů, měl jsem k němu už předem jakýsi odstup, naštěstí mohu říci, že mé obavy byly zbytečné a pravděpodobně jsem měl předtím trošku smůlu. Buď byly ty mixpulty, se kterýmy jsem se setkal, příliš staré a nebo se o ně majitel málo staral, protože bohužel žádný mixpult není nesmrtelný a čas od času je potřeba ho vyčistit a trošku poladit.
     Takže, co to tady vlastně máme? Ecler NUO 5 je čtyřšavlový třípásmový mixpult se zabudovanou efektovou jednotkou, vstupem pro mikrofon a s  možností sendu.  Celkem tedy můžeme zapojit čtyřikrát phono, šestkrát vstup line in, mikrofon a to je tak vše. Výstup je zde klasicky jeden hlavní master s „kanonovým“ zakončením, jeden „chinchový“ monitor a dva „chinchový“ record a pak již zmiňovaný send a return. Šavle jsou na můj vkus až trošku moc dlouhé, ale chápu že výrobce chtěl udělat mixpult tak, aby byl použitelný pro všechny styly míchání. Navíc si nad šavlí můžete přepnout páčkou na soft nebo sharp curve, což není nic jiného než ostrost záběru a tím pádem si šavli zkrátíte. Co se týče faderu, tak ten mi naprosto vyhovoval, testoval jsem ho docela dlouho a dá se celkem dost jemně nastavit. Jednak si můžete nastavit křivku, což ale v téhle cenové relaci beru jako samozřejmost, ale co je důležitější je, že si můžete nastavit i křivku u toho malého kousíčku (asi 1mm) od kraje k záběru faderu, když ho máte nastavený na ten nejostřejší. Zde je to nazváno jako „cut in time“ knob. Celkem dobrá věc. Revers u faderu zde nesmí chybět, u šavlí bohužel není, ale to bych nebral až jako takové mínus. Fader je základně nastaven na dvě prostřední šavle, ale díky přepínači XFA a XFB si ho můžeme přiřadit i ke dvou krajním. Vstup na sluchátka je umístěn jak na horním, tak na  předním panelu a je zde i funkce mix, což ocení zejména začátečníci, jelikož je možnost si zkontrolovat mix ve sluchátkách před tím než ho pustí ven.
Knoby  pro korekce jsou o dost vetší než u ostatních mixpultů, ale řekl bych že to není vůbec na škodu, jde s nimi manipulovat celkem lehce, jsou příjemné do ruky a i záběr mi celkem vyhovoval. Pouze basové korekce mají „kill“ a to si myslím, že je dostačující. Nad korekcemi je jediný další knob a to je gain u kterého jsou dvě kontrolky, zelená a červená, takže když máme signál „přepálený“, tak to hned vidíme. Žádné další tlačítko, ani knob se tam neplete a tudíž člověk není nucen v pološeru při blikajícím stroboskopu hledat co je gain a co bass a tak by to podle mě mělo být. Mikrofonní vstup má vlastní korekce a hlasitost a dají se na něj aplikovat i jednotlivé efekty. Je zde i funkce „talkover“, kterou jsem sice nikdy nepochopil, ale to bude zřejmě tím, že nechodím na disco a nemám potřebu každou píseň uvádět. Tam se pravděpodobně tato funkce využije celkem hojně.
    Poslední část věnujeme efektové jednotce, která podle mě není vyřešená úplně na jedničku, ale není to tak hrozné. Je zde celkem dvanáct efektů, přičemž některé jsou kombinací předchozích. Máme zde L.F.O. filter, L.P. filter, H.P. filter, Delay, Revers, Flanger, Phaser, Vocoder, Pitch Shifter, Echo Reverb, Filtered Echo a Flanger Echo. Jednotlivé efekty popisovat nebudu, protože by to bylo na dlouho a stejně bez audio ukázky k ničemu, takže snad jen, že některé se povedly více, některé méně a některé jsem asi vůbec nepochopil. (Možné je ale i to, že jsem je špatně aplikoval a proto mi nefungovali jak měli) Každopádně je zde základní věc, která by neměla u žádného efektoru chybět, a to je tlačítko TAP BPM. Zde je bohužel umístěno přímo na jednom z knobu pro modulaci, což si myslím není úplně optimální volba. Jednak člověku chvilku trvá než na to přijde a jednak se podle mě rychleji opotřebují obě funkce, když je na ně jen jedno tlačítko-knob. Celá efektová jednotka se musí spustit tlačítkem „lunch“ a pak už si přiřazuji efekt k jednotlivým šavlím tlačítkem „FX Send“ přímo nad šavlí. Efekt vybírám pomocí dalšího knobu a pouštím ho opět stisknutím toho samého knobu. Pak je zde další knob FX Input, což je samozřejmě hlasitost efektu a knob označený jako „Time“, kterým můžeme efekt také modulovat. Poslední část je crossfader označený vlevo DRY, vpravo WET, což znamená, že čím více posouvám faderem doprava, tím nám ubývá původní signál a přibývá efektového. Co jsem ale doopravdy netušil, celá efektová jednotka se dá nastavit podle vaší potřeby pomocí softwaru a počítače. Stačí připojit mixpult k počítači přes USB rozhraní, nainstalovat přiložené CD a pak už si můžeme jednotlivé efekty nastavit tak, aby nám vyhovovali přesně jak si představujeme.
Co říci závěrem? Strávil jsem u tohoto mixpultu celkem hodně času a kdybych ho měl hodnotit komplexně, dostal by takových 6.5 bodu z deseti.Celkově je mix uspořádán celkem inteligentně a přehledně, že se v něm člověk neztrácí a zbytečně nehledá, co kde je, ale určité části jsou trosku podivně řešené. Možná jsem ale jen nepochopil záměr výrobce. Každopádně doporučuji všem kteří ho chtějí používat víceúčelově.


© 2020 Philip TBC | dnb mp3 sety | Loadtime: | 0.033586s