"

Tech Reviews » Mixpult Alesis MultiMix 8 USB

Jelikož se v našich recenzích věnujeme většinou DJ-ské technice, která je asi nejvíce žádaná a čtená, rozhodli jsme se taky trochu prostoru věnovat technice studiové, kterou zde trošku opomíjíme. Tento mixpult není sice čistě studiová záležitost, jelikož se dá používat různými způsoby, my se na něj ale přesto zkusíme podívat a najít na něm to zajímavé. Nejdříve si ale řekneme něco málo z historie firmy Alesis.
    Společnost Alesis byla založena roku 1980. V této době byla většina produktů Alesis zaměřena spíše na začínající hudebníky, nicméně dnes s odstupem času se dá tvrdit, že již tehdy produkty této firmy nabízely za danou cenu dobrou kvalitu. V 80. letech Alesis představil například Midiverb (první 16 bitový efektový procesor s cenou pod 1000 dolarů). Ten výrazně vylepšil možnosti automatických bubeníků, syntezátorů nebo studiových monitorů.  V roce 1991 přišel Alesis s multikanálovým rekordérem ADAT, který lze dnes již považovat za legendu. Ten nabízel stejnou či vyšší kvalitu jako předchozí profesionální nahrávací zařízení, ale jeho cena byla dvanáctkrát nižší, tudíž byl výrazně dostupnější.
Na konci 90. let se ale Alesis dostal do finančních problémů, ze kterých se dostal až díky tomu, že celou firmu koupil Jack O’Donnell, vlastník společnosti Numark a v současnosti i firmy Akai. Jejich produkty jsou zaměřeny hlavně na profesionály či poloprofesionály, ale též je známo, že i levnější produkty Alesis mají často dobrou kvalitu. Alesis je vlastněn konsorciem Numark a sídlí v městě Cumberland v americkém Rhode Island. Alesis je výrobce širokého spektra elektrických hudebních nástrojů a audio techniky, v jehož nabídce můžete nalézt vše od kláves a syntezátorů přes rekordéry či mixpulty až po elektronické bicí, efekty, procesory nebo zesilovače, reproboxy a monitory.
    Teď se ale vraťme zpět k našemu mixpultu. Multimix Alesis MultiMix 8 USB 2.0 je kompaktní stolní mixážní pult pro hudebníky, malá studia i kapely. Alesis MultiMix 8 USB 2.0 je osmikanálový mixážní pult vybavený USB 2.0 rozhraním a kvalitními převodníky, díky čemuž lze nahrávat až 10 separátních stop současně. Mixpult v sobě má 4 mikrofonní předzesilovače, které jsou vybavené High-pass filtrem (75Hz). Kromě mono mikrofonních/linkových kanálů nabízí Multimix i 2 symetrické stereo vstupy. Jak je všeobecně známo „malé“ mixážní pulty mají většinou trošku problém se šumem. Bohužel ani zde se mu nevyhneme. Není to sice žádná tragedie, ale šum tu prostě je. Na mixážním pultu najdeme 10 direct vstupů pro recording a 2 return vstupy pro monitoring. Dále jsou zde 4x High-gain mic/line XLR/ 1/4" symetrické vstupy a 2x stereo symetrické 1/4" vstupy. Je zde i přepínač pro phantomové napájení pro mikorfony, což se může zdát jako prkotina nicméně poměrně důležitá. Dále hlavní i monitorový výstup a sluchátkový výstup. U mikrofoních vstupů je i highpass filter na 75Hz pro ořezání nepotřebných spodních frekvencí. Pro každý kanál jsou zde třípásmové korekce(12kHz, 2,5kHz, 80kHz). Dále je každý kanál vybaven regulací Aux Pre a Post Fader, potenciometrem pro určení polohy v panoramě a potenciometrem úrovně hlasitosti. Efektová jednotka Alesis MultiMix 8 USB 2.0 nabízí 100 předprogramovaných 28-bit  efektů typu reverb, delay, chorus, flanger, pitch shifter a jejich kombinace. Přepínání efektů je ovládáno tlačítkovým potenciometrem. Jednotlivé předprogramované efekty jsou popsány v manuálu. Např. hall - simulace velké koncertní haly, room - by měl představovat akustiku klasických místností jak je známe (např. koupelna...), plate – klasický kovový reverb používaný při nahrávání v sedmdesátých a osmdesátých letech, chamber – simulace klasického reverbu při nahrávání v padesátých a šedesátých letech, multi – kombinace dvou nebo tří předchozích efektů atd.
Alesis MultiMix 8 USB 2.0 disponuje i USB 2.0 rozhraním, díky kterému lze nahrávat přímo do vašeho počítače (PC nebo Mac), a to ve studiové kvalitě 24 bitů, 96kHz, každá stopa je navíc nahrávána separátně pro snadnou další editaci. Pro spojení s počítačem slouží konektor USB. K Alesis MultiMix 8 USB 2.0  je dodaván zdarma profesionální nahrávací software Cubase LE. Mixpult komunikuje se systémy Windows XP nebo Vista, nebo systémem Mac OS 10,4 a vyšší.
    Tento mixpult má mnoho podob využití a asi bych se ho nebál doporučit. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že to není plně profesionální mix a tak k němu i přistupovat. Nicméně si myslím, že své uplatnění může nalézt u hudebníků, zvukařů, ve zkušebnách, pro studiový záznam, sub-mixing či pro digitální audio/video počítačová pracoviště.• 10 direct vstupů pro recording
• 2 return vstupy pro monitoring
• 4x High-gain mic/line XLR/ 1/4" symetrické vstupy
• 2x stereo symetrické 1/4" vstupy
• phantomové napájení
• 75Hz highpass filters
• aux send, stereo aux return
• 28-bit vestavěný digitální efekt preset (reverbs, delays, chorus, flanging, pitch a multi-efekty)
• 3-pásmový EQ pro každý kanál
• hlavní i monitorový výstup, sluchátkový výstup
• 24-bit, 44.1 na 96 kHz A/D a D/A integrovaný převodník
• USB 2.0 audio interface
• kompatibilní s Mac OS X a Windows XP

 


© 2019 Philip TBC | dnb mp3 sety | Loadtime: | 0,009019s