"

Tech Reviews » Korg padKontrol

Korg padKontrol
   
    Ve většině případů se v našich recenzích věnujeme dj-ské technice a s ní spojeným produktům. Dneska si odskočíme trošičku stranou a to k pánům producentům, či k těm, kteří používají k live vystoupením nějaký kontroler, v našem případě padKontrol od značky Korg.    Jak už jsem jistě psal několikrát firma Korg není na poli výroby synthetizatorů, kontrolerů, ale ani djs-ké techniky žádným nováčkem a za dobu své existence si vydobyla post jedné z nejuznávanějších. Určitě to není jen dílem náhody a my jsme se o tom už mohli několikrát přesvědčit, jelikož jsme zde již pár Korg mašinek měli.
Možná nebude od věci vysvětlit pro úplné laiky, co to vlastně kontroler je? Tak pouze ve stručnosti. Je to zařízení, např. náš pad controler, pomocí něhož můžeme ovládat buď určitý software a nebo nějaké jiné zařízení. Pro jednoduchou představu, kdybych to porovnal např.s dálkovým ovladačem na televizi, tak je to v podstatě to samé, akorát si většinu funkcí můžeme nastavit a přiřadit jednotlivým tlačítkům. Zde samozřejmě nebudeme ovládat televizi, ale software či hardware.
    Náš Korg padKontrol má takových tlačítek několik. Je to univerzální MIDI kontroler o hmotnosti necelého kilogramu a rozměrech jen lehce přesahujících formát velkého školního sešitu, který je ideální zejména pro hraní či nahrávání bicích nebo jiných rytmických partů, jelikož jeho srdcem je šestnáct, plně programovatelných, rychlostně citlivých gumových padů. Celková konstrukce z tvrzeného plastu je dostatečně masivní, ale současně elegantní. Napájení kontroleru probíhá buď přes připojený USB kabel nebo před síťový adaptér, který ale není součástí balení. Každopádně pokud ho chcete používat společně s vaším laptopem či stolním počítačem síťový adaptér není třeba. Jak je jistě poznat už z prvních řádků kontroler lze využít jak ve studiu, tak pro živé hraní.
    Kontroler disponuje 16ti víceúčelovými pady, které se dají jednotlivě nastavovat. Díky těmto padům lze expresivně přehrávat bicí fráze, přenášet zprávy typu control change, či pracovat s vaším DAW software. Každý z padů lze nezávisle nastavit tak, aby přenášel buď zprávu typu note message nebo control change. Pady, které přenáší control change zprávy, budou v režimu Play svítit, čímž indikují své nastavení. Dynamické pady lze přepínat buď v režimu toggle či momentary, volit můžete z osmi typů dotykové citlivosti (dynamiky). Při přenášení zpráv typu note message lze každý z padů nastavit na jinou dynamiku, nebo lze i zvolit "fixní" hlasitost padů, kdy nezáleží na síle stisku. Realistických bicích přechodů nebo víření pak dosáhnete pomocí X-Y padu. Funkce llumination se svými třemi variantami rozsvítí pady v unikátních světelných vzorech.
    O tom že je kontroler navržen jak pro studio tak pro živé hraní nás můžou přesvědčit i dvá nastavitelné knoby na horní liště, kterým můžeme přiřadit v podstatě jakoukoliv funkci (delay, pan…). Každé tlačítko pak může pracovat i v reverzním režimu, takže se hodnoty s otočením doleva budou naopak zvyšovat.
     A aby toho nebylo málo, tak je tu i možnost připojení nožního pedálu, který lze použít k přenosu zpráv typu note message - tj. tónů, jako například kick drum - nebo zpráv control change. Pokud jsou zadávány tóny, nožní pedál pracuje stejně jako pad - pochopitelně s výjimkou dynamiky. Je-li pedál využíván k přenosu zpráv control change, lze mu přiřadit stejné zprávy jako normálnímu padu. Stačí pouze připojit příslušný pedál (například Korg DS-1H nebo PS-1, prodávány zvlášť) na určenou zdířku. Prostě, když vám přestávají stačit ruce, zapojte i nohy a třeba vymyslíte něco parádního, fantazii se rozhodně meze nekladou.
    No a samozřejmě pokud se jedna o výrobek od firmy Korg nesmí zde chybět dnes už asi legendární ovládání pomocí dotykového displeje a os X a Y. Od svého představení u syntezátoru Korg Z1, až po použití v sérii KAOSS (KAOSS PAD, KM-2 KAOSS MIXER, KPE-1 KAOSS entrancer, KP2 KAOSS PAD dynamic effect controller), prokázal X-Y pad své kvality a stal se jedním z neocenitelných a unikátních typů ovládacích prvků. U padKONTROL pak nabízí ještě více možností kontroly. Můžete například X-ose přiřadit ovládání pitch bend (změna výšky tónu), a Y-ose pak ovládání hloubky efektu reverb. V součinnosti s Flam a Roll bude X-osa ovládat rychlost víření, a Y-osa se pak postará o aspekty dynamiky, čímž lze docílit dosud nepředstavitelných výsledků. Hodnoty zadávané přes X-Y pad lze dokonce invertovat, což jen dále posunuje již tak bohaté možnosti tohoto skvělého ovládacího prvku.
Nastavení všech jednotlivých prvků lze uložit pod speciálním označením „scene“ do jednoho ze šestnácti k tomu určených paměťových míst. Pady lze poté také využít mezi jednotlivými uloženými „scenami“. Vedle toho padKONTROL obsahuje třicet přednastavených „scene“, optimalizovaných pro použití s oblíbenými softwarovými bicími aplikacemi. Společně s padKONTROL je dodáván i editační program Editor Librarian, v němž lze na počítači za využití přehledného grafického rozhraní editovat a spravovat data jednotlivých „scene“. Můžete si tak vytvořit přesně takové nastavení ovládacích prvků, jaké vyhovuje vašim aktuálním požadavkům a potřebám.
No a aby toho nebylo málo, tak ještě jako třešničku na dortu dostanete v balení zdarma Creative Kontrol Pack Vol. 3, který obsahuje  několik dalších prográmků např. Reason Adapted nebo M1 Le.
Je vidět, že firma Korg na své zákazníky opravdu myslí a jsem rád že vyrábí nejen ty špičkové Top výrobky, které většinou nejsou producentům „amatérům“ finančně dostupné, ale i relativně levné, kvalitní a hlavně originální a skvěle fungující zařízení, která osloví většinu muzikantské veřejnosti, a to jak amatérské, tak i plně profesionální.

Technická data

Ovládací prvky: 16 spouštěcích trigger padů s dynamikou a LED podsvětlením, X-Y pad, dvě otočná tlačítka s možností přiřazení funkce, zdířka pro připojení pedálu (lze připojit pedál DS-1H nebo PS-1, prodávány zvlášť)
Display: 7-segmentů, 3-digi LED diody
Paměť: 16 vlastních (uživatelských) scén, 30 přednastavených
Konektory: Pedal, MIDI IN/OUT, USB (typ B), vstup pro síťový kabel (DC9V)
Napájení: DC9V; síťový AC adaptér (volitelný), USB
Příkon: při USB napájení cca 150 mA (maximálně 180 mA), při napájení ze sítě cca 150 mA (maximálně 180 mA)
Rozměry: 314 x 234 x 55 mm
Hmotnost: 960 g

Dodávané položky: USB kabel, CD-ROM (obsahující padKONTROL Editor/Librarian software atd.), licenční ujednání

Požadavky na připojený počítač
[Windows]
Operační systém: Microsoft Windows XP Home Edition / Professional / x64 Edition
Počítač: počítač s USB portem, vyhovující požadavkům Windows XP (doporučen USB chipset od Intel Corporation)
* Ovladač pro Windows XP x64 Edition je beta-verze.

[Macintosh]
Operační systém: Mac OS X 10.2 a vyšší
Počítač: Apple Macintosh s USB portem, vyhovující požadavkům Mac OS X

Volitelné příslušenství padKONTROL
AC síťový adaptér
DS-1H Damper Pedal
PS-1 Pedal Switch
* Apple, logo Apple logo a Mac jsou registrovanou obchodní značkou společnosti Apple
* Windows XP je registrovanou obchodní značkou společnosti Microsoft Corporation.
* Další produkty a názvy společností jsou obchodními značkami příslušných oprávněných vlastníků.


© 2019 Philip TBC | dnb mp3 sety | Loadtime: | 0,045583s