"

Press » Rozhovor z Bassline [Bassline.cz 8/2004]

1) Jsou Dj s, kt. hrají jungle, protože se jim líbí jako hudba, jiní v něm vidí směr své existence, další určitý životní styl. Co znamená JUNGLE pro Tebe, taky je pro Tebe hudbou, nebo v něm vidíš něco víc ? Co konkrétně?

Nebudu tvrdit, že jungle je můj životní styl, protože ani nevim co bych si pod tím měl konkrétně představit, ale každopádně hudba hejbe mým životem a v podstatě je to můj hnací motor.Bez hudby bych se bez nadsázky asi hodně nudil, posloucham ji v podstatě furt a každej den mě ovlivňuje čí dál tím víc.Takže kvalitní hudba je můj životní styl.2) Jsem názoru, že se vše časem mění. Určitým změnám neunikla ani hudba. Např. velké změny zaznamenalo techno, kt. "vylezlo" z anonymity a undergroundu a rozrostlo se mezi širokou veřejnost. Dovolím si říct, že dnes diktuje na velkých akcích. Psytance třeba rozkvět čeká... Jak to vidíš s Jungle? Můžeš srovnat Jungle z doby Tvých začátků a Jungle dnes? Vyvinul se nějak? Kde proběhly největší změny?

Každopádně se od dob kdy jsem s jungle začínal hodně změnilo, jak hudba tak lidi co za ní chodí. Jungle čerpá ze všech možných stylů, takže tam můžeme najít prvky reagee, hiphopu, latina či čehokoliv jinýho.Vyvinulo se spoustu stylů o kterých před pěti lety asi neměl nikdo ani tušení viz dnes tolik oblíbený liquid funk. Zřejmě i díky tomuhle si jungle získal nové posluchače. Kdyby někdo před pěti lety řekl, že jsem jednou budou UK stars jezdit skoro každejch 14 dní, asi by mu málokdo uvěřil. A koneckonců dnb je dneska možný slyšet i z televize či reklamy, takže se asi změnilo dost.3) Myslím si, že český člověk občas potřebuje nějaký idol, kt. by mohl následovat, lépe řečeno někdo, kdo by "českého člověka" rozvíjel. Kdo nejvíce ovlivnil Tebe? Koho bys tituloval "King of The jungle"? Za jaké zásluhy?

Jak už jsem řekl, hudba která mě ovlivňuje je hrozně různorodá a posloucham skoro všechno, ale pokud bych měl být konkrétní, tak v začátcích mě asi z junglových producentů nejvíce ovlivnili Ed Rush a Optical, Bad Company, Decoder a německý Panacea. Dnes mě ovlivňůjí spíše pomalejší a klidnější věci např dj Shadow či dj Krush a velký vliv na mě mají tak zvaný turntablisti, kteří doslova používají gramofony jako hudební nástroj (např. dj A-track, Mix Master Mike z Beastie Boys či dj Qbert a mohl bych jmenovat spoustu dalších).4) Abychom se nezabývali pořád pouze minulostí, přesuneme se proto do současnosti. Myslím si, že česká taneční scéna je hodně otevřená novým talentům... Už se objevil někdo, kdo si opravdu získal Tvůj respekt? Někdo, kdo by se hravě dokázal prosadit mezi lidi, kteří určují směr Junglu dnes?

Abych řekl pravdu, myslím si , že je jim dost uzavřená. Když se tu chce nějaký nový producent či dj prosadit, má bohužel dost mizivou šanci, že se mu to povede.Stačí se podívat na line upy letních festivalů a na první pohled vidíš, že tam moc nových jmen nepřibylo.Samozřejmě je to určitá komunita lidí, kteří se v podstatě všichni znají a pokud se s nima neznáte, máte trošku problém mezi ně proniknou.Většina lidí jsou ale hrozně v pohodě, ale stejně trvá dost dlouhou dobu než se vám podaří nějaký kontakty navázat. Z producentů bych chtěl jmenovat Reverba, který si myslím je dost nedoceněný, pražského Rida, což je podle mě jeden z nejlepších českých dnb producentů a z ostaváků C-phona, kteý sice tvoří krátkou dobu, ale velmi rychle se zdokonaluje a samozřejmě Junketta, což je první liga. Z djs mě poslední dobou z těch novějších tváří baví hlavně karlovarský Akira a olomoucká dj-ka Romana, což je samozřejmě stará škola.5) Psytrance vyjadřují abstrakta znázorněná zářivými barvami, Hip Hop zase graffiti, co podle tebe dokresluje Jungle? Každá "správná" Technopárty se neobejde bez množství rozmanitých laserů, originální videoprojekce a samozřejmě Go-Go tanečnic často futuristického odění. Dokonce jsem viděla i módní přehlídku vrámci technopárty... Co "oživuje" jungle párty?

Špekáčky...zřejmě nejdůležitější součást jungle kultury hned po hudbě.6) Zlí jazykové tvrdí, že už má Jungle svůj "vrchol" dávno za sebou a měl by se raději přemístit někam do ústraní... Zhodnotíš-li momentální situaci Junglu, čekáš, že se ještě někam rozvine, nebo už má opravdu odzvoněno?

Sice by se mohlo zdát, že jungle je v koncích, ale tomu sám nevěřím, protože ten potenciál je tam obrovký a stále se objevují nové a nové tváře, které tam přináší další a další vlivy.Podívejme se jen na to jak se v Anglii začali prosazovat mimoostrovní producenti, najednou na známých UK labelech vydávají lidé z Maďarska, z Holandska, Belgie, Ruska, Rakouska a věřím tomu, že to někdo prolomí i z Čech.Už se na to těším. Přece v době internetu jste schopný udělat s někym track a přitom se s nim vůbec nepotkat, tak že podle mě možnosti jsou neomezný a je to jen otázka času.7) Určitě máš zkušenosti i se zahraničím. Pokud srovnáš úroveň Jungle u náš a v zemích kde jsi hrál / a, v čem tkví největší rozdíly? Máme ještě co dohánět, nebo můžeme být na sebe právem hrdí?

Myslím že na sebe můžem být právem hrdí, je tu za náma vidět spousta "práce":)[Bassline 08/2004]

© 2019 Philip TBC | dnb mp3 sety | Loadtime: | 0,017425s