"

Press » Rozhovor [Bassline.cz 13/5/2004]

1. Jak se máš Filipe a co momentálně děláš?

No momentálně nic moc, už skoro dvaměsíce ležim doma se dvěma zlomenejma obratlema a nemůžu nic moc dělat, ale lepší se to, takže už je líp.2. S hudbou jsi začal již v patnácti letech, překvapivě ale ne za djským pultem, ale jako kytarista - baskytarista v punkových kapelách. Co se ti na této hudbě tehdy líbilo?

V tej době se mi na tom nejvíc líbilo, že můžu se svejma kámošema trávit čas v garáži, popíjet pivko a blbnout.Koncerty byli taky zábava, ale neměl jsem z toho v tej době moc rozum, teď si to užívam mnohem víc.Byla to prostě pohoda.Pak se to ale podělalo a vyhodili mě z kapely, protože jsem objevil snowboard a začal radši jezdit na hory než chodit na zkoušky.3. Co se tehdy stalo, že jsi se od punku a kytary přesunul k breakbeatu a djskému pultu?

No on to hlavně nebyl přesun od kytary ke gramcům, ale od kytary nikam a až po dalších pár letech jsem objevil taneční hudbu a gramce.Tak jsem začal cvičit u kámoše, pak jsem si koupil za stavební spoření svoje gramce a pak už to šlo pustupně dál a dál.4. Své první junglové desky sis koupil po roce hraní, čím tě oslovil tento styl? Breakbeat tě už nebavil,nebo proč jsi se začal věnovat i junglu?

Breakbeat mě bavil pořád stejně, ale v tej době jsem prostě objevil přes kámoše i jungle a chytil mě skoro stejně, takže proč nehrát dva styly hned od začátku.V tej době nás nejvíc brali takový ty masakry od Bad Company, Panacey, Decoder a pod.5. Jsi znám jako dj který míchá spousty různých stylů dohromady jungle-breakbeat-freetekno-techno ale i downtempo či abstraktní hip -hop. Proč to?

A proč ne, že jo: To víš nějakej čas to trvalo než jsem přišel na to jak to udělat, ale teď mě to baví mnohem víc než když jsem mohl hrát vždy jen jeden styl.Rád se nachávam ovlivňovat všema možnejma stylama hudby a čerpám z nich spoustu inspirace, takže proč neskusit něco novýho.Teď to bude znít jako fráze, ale věř tomu, že to fráze neni, v každym hraní, v každym setu se snažim predvést něco novýho, nějaký nový triky, nový sratche, prostě nový nápady, ne vždy se to povede, ne vždy jsou ty nápady dobrý a taky né vždy se to lidem líbí, ale je to přece zábava ne, jak pro mě tak pro lidi.Já přece na ty párty nechodim pracovat, ale bavit se, takže to třeba občas ujede, ale to je asi ta daň za občasné improvizace.Vždycky se ale snažím predvést co nejlepší výkon, vždyť ty lidi si zapaltili, tak ať se baví.Taky né vždy jsou technický podmínky takový jaký by sis je představoval, ale co naděláš, chápu že malej klub nemá prostředky na to aby tam každej půlrok kupoval novej mix a jehly, ale oceníš i snahu.A kritici ať si píšou co chtěj, buď se tam ty lidi při mym hraní bavili a nebo ne, myslim, že je to jednoduchý.Každopádně bych se nerad nechal zavřít do nějaký krabičky jako tenhle dj hraje jungle nebo tenhle dj hraje breakbeat, chtel bych se furt vyvíjet.6. V jednom z rozhovorů stebou jsem si přečetl, že by sis rád někdy zahrál třeba čistě jenom techno set.... platí to stále?

Hmm, to už je pěkně dlouho co jsem tohle řek a už to neplatí.V tej době mě techno hodně bavilo, teď už jdu trošku jiným směrem.Myslim, že v předchozí odpovědi jsem to vysvětlil dostatečně.7. Rok od roku roste popularita lámaných stylů, jak by jsi ty teď osobně ohodnotil českou "lámanou" taneční scénu?

Je to dobrý, bohužel se do toho začíná dostávat asi moc peněz a občas už to zavání komercí.Jenže to máš těžký, když na to ty prachy nebyli, tak všichni nadávali, že nejsou.Teď zas když se nějaký peníze daj sehnat, tak zase lidi nadávaj, že je to komerce.Myslim že hlavní problém je v tom, že lidi jsou vždycky nespokojený s tim co právě mají.8. Když jsi začínal s hraním, čekal jsi, že se dostaneš takhle daleko?

Nečekal jsem vůbec nic, chtěl jsem prostě hrát a bavit se a to se mi naštestí splnilo.Samozřejmě to nepřišlo samo a hned, je za tim spousta práce a spousta času, ale už dávno jsem se přesvědčil, že když něco děláš srdcem, tak se ti to vrátí.Ty lidi co si myslí, že na tom vydělaj maj vždycky nějaký problémy a dobře jim tak.Na hudbě se přece nedá vydělávat, ta by se měla dělat pro radost.Samozřejmě potřebuješ, aby se ti nějaký peníze cos do toho investoval a neustále investuješ vrátili, ale ne na tom vyvařovat na úkor jiných.9. Kromě djingu se věnuješ společně s Koogim i projektu Shadowbox.cz, jak pokračuje tato spolupráce?

Myslim že velice úspěšně.Okolo shadowboxu se vytvořila velice silná skupina lidí, kteří na tom makaj a dělaj to právě všichni z lásky k hudbě, nikdo z toho nemá ani korunu.10. Prozradíš nám své další aktivity v oblasti hudby? Pokud jsou tedy?

No tak občas něco napíšu pro breakbeat.cz, starám se o svoje stránky www.philiptbc.com, každou první sředu v měsíci mám v Punto Azulu na Smíchově svoji breakbeatovou noc Breakeke, občas udělam nějakej mejdan v Litoměřicích v Klaxonu a tak různě.11. Kromě hraní, se věnuješ i projektu shadowbox, tj. spolupracuješ s Koogim na tomto servru, jak vznikla tato spolupráce, čím přispíváš na tento servr a můžeš nám prozradit i něco ze zákulisí tohoto projektu .?

No jak už jsem říkal předtím, Shadowbox je skupina několika nadšenců, kteří se zajímají o zlámané beaty ať už rychlejší nebo pomalejší.Já osobně jsem poslední dobou dost laxní a moc se na provozu nepodílím, občas přihodím nějakou newsku, ale největší podíl na chodu serveru má jednoznačně Bartias.Každopádně nejsme nějaká uzavřená skupina a jestli má někdo zájem psát pro shadowbox, dveře jsou otevřený.12. Co vlastní tvorba? Říká ti to něco.:)? Pokud ano, prozraď, co chystáš !

Jak už říkám velice dlouho, vlastní tvorba mě velice láká, ale lenost je zřejmě silnější, takže zatím jen nějaké chabé pokusy se kterýma nejsem ale vůbec spokojenej.13. Jak hodnotíš českou taneční scénu po celkové stránce? A zároveň se zeptám jak hodnotíš českou D´n´B a Jungovou scénu?

Tak zhodnotit českou taneční scénu si doopravdy netroufám, jen si myslím, že určíté dost velké části už se asi nedá říkat taneční scéna, ale komerční shit na kterej se nabalila velká spouta lidí jenom protože je to "in" a přečetli si to někde v Cosmopolitanu.Další část lidí na tom chce vidělat a pak je tu ta nejmenší skupina, která to dělá protože ji to baví a miluje hudbu. DnB je na tom myslim dobře, sice mi přijde, že teď trošku stagnuje, ale jinak v pohodě, furt je to takovej underground kterej tu komerci mezi sebe moc nepustí. Taky se poměrně dost začal rozjíždět breakbeat, což mě těší, protože jsem s ním před několika lety začínal a miluju ho furt stejně. Přesunul se z menších klubíků do větších, začali se vozit zahraniční djs a dokonce se začínaj objevovat pravidelné breakbeatové noci, což je super.14. Tvůj nejoblíbenější klub a párty kam rád zavítáš?

Klub jednoznačně Punto Azul na Smíchově, tam je doma.Roxy mam taky hodně rád a poslední dobou plzeňský Inspiral, kterej se slušně rozjel.Party žádnou oblíbenou nemám, vybíram si individuálně.15. Máš i vlastní rezidentní noc - breakeke v klubu punto azul, řekni nám něco o ní, přibliž prosím čtenářům co od této noci mohou očekávat, jakým směrem se ji snažíš vést..atd?

Breakeke se koná každou první středu v měsíci a je to čistě breakbeatová noc, kde se mnou hraje pokaždý nějaký host.Snažím se tam zvát nový tváře i straší harcovníky, je to prostě zábava.16. Tvé plány a cíle do budoucna?

No tak hlavně bych konečně potřeboval dokončit školu, což je momentálně priorita číslo jedna a jinak nic moc speciálního nechystám.Chci hlavně hrát, učit se nový triky, zdokonalovat se, snad konečně začít nějakou tu produkci a tak různě: řili a pomohli mi, ale nebudu jmenovat, protože ty lidi, kterých se to týká, ví o kom je řeč.[Bassline.cz 13/05/2004]

© 2019 Philip TBC | dnb mp3 sety | Loadtime: | 0,020204s