"

Press » Prodigy - Pavilon Z - Brno výstavistě [idnes.cz 13/05/2005]

Pátek třináctého by pro mnohé mohl být ne zrovna šťastným dnem - ne tak pro Prodigy, těm se k jejich zlověstnému image nanejvýš hodí. Kulatý Pavilon Z na brněnském výstavišti právě v tento den přivítal jednu z nejdůležitějších tanečních kapel světa. A v jejich případě to není marketingový blábol - jestliže jistý britský recenzent přirovnal šéfa a hlavního skladatele kapely Liama Howletta k Beethovenovi, pak nezbývá než plně souhlasit. Poslouchat taneční hudbu a neznat Prodigy by prostě byl tragický omyl. Kapela, která položila základy k leckterému z tanečních žánrů, se oklepala z nedávných tvůrčích krizí, vydala desku Always Outnumbered Never Outgunned a v rámci turné k tomuto albu zavítala i k nám, po dlouhých sedmi letech. Ve slušně zaplněné hale, kterou těsně před Prodigy výborně bavil DJ Philip TBC, se kolem půlnoci zvedala nervozita - a čtvrthodiny po ní se diváci dočkali. Frontmani Keith s image šíleného plukovníka navlečeného v adidasu a Maxim, pro změnu s vizáží šamana a filmového predátora, se skvěle doplňovali s Howlettem v zádech i s doprovodným kytaristou a bubeníkem.

Z kombinace vizuální stylizace a ponuře ostré muziky, kterou se Prodigy prezentují, mrazí v zádech - a naživo snad ještě více než z jejich desek. Koncertně jsou skladby blíže punku a rocku než čistě taneční hudbě, ale energii mají o to větší.

Prodigy neponechali nic náhodě a sérii novějších skladeb převálcovali klasickými kousky: z jejich hitů kromě No Good (Start The Dance) zazněly téměř všechny. Diváci reagovali s obrovskou vervou a nutno podotknout, že věkové spektrum a rozmanitost odpovídala významu sledované kapely - od rodičů s dětmi přes taxikáře, kulturisty až po klasické klubové návštěvníky. Prodigy jsou prostě dostatečně populární klasika.

Po pětačtyřiceti minutách nabitých neuvěřitelnou energií (pánové už nejsou nejmladší) kapela odchází, ale nechává se ještě vytleskat na přídavek. Ten trvá další půlhodinu a obsahuje další várku klasiky - mimo jiné třeba kontroverzní track Smack My Bitch Up. Na další roztleskávání obecenstva kapela už nereaguje a koncert končí takticky v nejlepším.

Zatím adept na jeden z koncertů roku - snad jen škoda horšího zvuku, na kterém především pohořela předkapela, čeští The Nihilists. Pořádat koncert v polokouli je už z fyzikálního hlediska nepříliš dobrý nápad.

[Idnes.cz 13/05/2005]
 


© 2019 Philip TBC | dnb mp3 sety | Loadtime: | 0,014372s