"

Press » Pokec s DJem Philipem TBC [Naparty.cz 26/01/2004]

Jeden z DJ´s, kteří nikdy nemají dost inovace, stále zkoušejí něco zdokonalovat, čímž se řadí mezi mé osobní favority, je Philip TBC. Jeho notoricky známé sety ze tří gramofonů, účast na projektu shadowbox, obdiv k turntablistům... To všechno z něj dělá mafiána jak má být.
 

1) Hele, prozraď nám, když ses tak probíjel přes různé styly až k taneční hudbě, jak přesně vypadala cesta od punku k d´n´b?

Cesta byla dlouhá a trnitá:) Né, dělam si prdel, řek bych že to byl prostě přirozenej vývoj. Ve čtrnácti nebo v patnácti mě ségra zatáhla na první punkovej koncert do Divadla pod lampou v Plzni, a tak jsem najel na punkovou vlnu. Pak jsem s kámošema založil punkovou kapelu, pak druhou, pak přišla vlna crossoveru, tak jsme založili kapelu s tímhle zaměřením... No a takhle to šlo furt dál, až do dneška, s tim rozdílem, že pak už jsme nezakládali kapely, ale začali si kupovat desky. Samozřejmě - dost dlouho jsem taky poslouchal elektroniku, která mě dala taky hodně.

 

2) Co tě vede k tomu, že hraješ ze 3 gramofonů? Nepřemýšlíš třeba o čtyřech ;)?

Prostě v jednu chvíli mi začaly bejt dva gramce málo, tak jsem to zkusil na tři. Nejdřív to vůbec nešlo, furt se mi to rozjíždělo, ale časem jsem zjistil, že si v tom musim udělat systém, asi jako ve všem, a pak už to šlo líp. Samozřejmě jsem strávil, a trávim, spoustu času cvičením, což nebylo zas tak jednoduchý, protože jsem samozřejmě neměl na koupi třetího gramce. Takže jsem si ho půjčoval od kámoše a furt ho vozil sem a tam. Navíc jsem taková povaha, že asi nikdy nebudu spokojenej s tim jak hraju (pozn. red.: Tenhle pocit známe...), vždycky je spousta dalších věcí, který se člověk může učit, a to je taky asi to, co mě na tom tak baví - furt se zdokonalovat. Stačí se podívat na nějaký video třeba z DMC nebo na nějaký jiný turntablisty a jen ti spadne čelist... řikáš si: “Hmmmm, tak to před sebou mam ještě dlouhou cestu.” No a na čtyři gramce jsem zatim nemyslel, ale nedávno jsme měli hrát v Roxy s A.L.I.m na čtyři decky a on nějak nedorazil, tak jsem to vyzkoušel sám. Nebyl to zas už takovej rozdíl oproti třem.Takže uvidíme :-)

 

3) A co tvoje přezdívka, PhilipTBC.. jak jsi k ní vlastně přišel?

Radši bych měl nějakou přirozenou přezdívku, ale tuhle jsem si musel vymyslet. Zkus si schválně vymyslet nějaký umělecký jméno nebo přezdívku - zjistíš že to není zas taková prdel. Přece jenom jsem se nechtěl jmenovat dj filip, a tak jsem rozmejšlel, až mě napdlo tohle. Nejdřív tě napadaj samý hovadiny, který ti na začátku přijdou jako skvělěj nápad, ale za dva dni zjistíš že je to blbost... No a “TBC” mi už zůstalo, protože se to muselo napsat někam do programu, no a pak už jsem to neměnil. Abych to teda uvedl na pravou míru původně TBC znamenalo “Techno Break Culture”. Myslim, že ten název docela vystihuje dodneška to, co hraju.

 

4) Máš producentský choutky?

No to samozřejmě mám, ale bohužel času moc nemám, takže zatim to rozhodně neni nic, o čem bych chtěl veřejně hovořit. Rozhodně se teď mnohem víc věnuju dj-ingu.

 

5) Trochu nám poodhal tvůj válečný plán: Chtěl bys začít hrát hodně v zahraničí nebo doma..? A co vlastně plánuješ do budoucna?

Nikdy jsem si žádný velký ambice ani plány nedělal, takže pokud bude možnost hrát někde venku, budu jedině rád.V březnu jedem s Kaplickem hrát do Budapešti, tak jsem na to docela zvědavej.

 

6) Oblíbení producenti a labely...

Je jich moc, takže nebudu jmenovat. Poslechově jsem se teď spíš zaměřil na pomalejší věci a jak už jsem řikal, jsem už dost dlouhou dobu hotovej z turtablistů, kteří prostě používaj gramofon jako hudební nástroj. Kdo to někdy viděl, musí mi dát za pravdu, že je to fakt velkej úlet. (pozn. win.cent: jo, pravda, pravda...)

 

7) Oblíbení DJ´s (domácí a zahraniční)...

V podstatě stejná odpověd: je jich moc a moc z nich je dobrejch. Kdo mě naposled hodně bavil byl Andy C na GO PLANET ROXY. Pak jsem viděl na netu záznam vystoupeni A-tracka od někud ze Švédska - to byl prostě mazec, tomu se ty ruce fakt ani na chvilku nezastavily, byla to fakt show. Ten by rozhodně neměl čas dát si při hraní cigárko, a tak by to podle mě mělo vypadat.

 

8) Oblíbená kníľka a film (něco cyberpunkovýho, řekl bych ;))...

Na čtení bohužel moc času taky nezbejvá, ale jsem fanoškem takovejch těch trhlech sci-fi komedii, takže z posledních knížek co jsem četl nejlepší asi Cesta na Mars od Erica Idela (jeden z členů Monthy Python Flying Circus)... a pak samozřejmě Stopařův průvodce po galaxii-všechny díly. Z filmový tvorby pro mě jeden z nejlepších režisérů je Lars von Trier a jeho Království či jakýkoliv jiný film od něj, ze seriálů jednoznačně vede Červený trpaslík a teď Arabela na ČT1.

 

9) Tvoje nejlepší hraní.. Jaká byla největší akce, na který jsi vysoupil a před kolika lidma?

Nejlepší hraní je všude tam kde se lidi baví a je tam dobrá atmosféra. Samozřejmě kvalitní podmínky pro dj-e jsou základ. Na druhou část otázky bohužel odpověď neznám, zřejmě na nějakém festivalu.

 

10) Co vlastně děláš, kromě hraní z gramofonů?

Chodim na vejšku, mam přítelkyni, píšu pro shadowbox.cz, pro breakbeat.cz a staram se o svoje stránky philipTBC.com. Občas zorganizuju nějakou akci, mam rezidentní večírek v Puntu, jezdim na hory, sportuju... a tak různě. Rozhodně se nenudim :o)

 

Díky za rozhovor! - za naparty.cz se ptal win.cent

 

[ Vašek Pavlečka aka [dj] win.cent / 2004-01-26 ]


© 2019 Philip TBC | dnb mp3 sety | Loadtime: | 0,0099359999999999s