"

Press » Kromě Regise Cosmic Tripu 2002 NIC nechybělo [Musicpage.cz 07/2003]

Teplice. Okresní město na severu Čech. Někdo ho zná jako město průmyslové. Někdo jako město lázeňské. Ale pro současnou mladou generaci představuje jedno z poutních míst. I letos se na tradiční místo, do autokempu Pudlák v Újezdečku, sjeli party people, aby strávili příjemný víkend v přírodě za doprovodu lákavého výběru elektronické hudby. Prodáno bylo celkem 10.500 lístků (návštěvnost: pátek 5.500 lidí, sobota 5.000 lidí), což je sice méně než loni (12.000), ale festival se povedl nejen organizačně, ale nechyběla ani příjemná atmosféra.

S nejlepšími úmysly pořadatelé přesunuli termín konání z druhého srpnového víkendu na datum 19. a 20. července, aby za více letního počasí bylo možné využít nejen prázdný bazén k tanci, ale také druhý skutečně ke koupání. Když však první den jediný otužilec chtěl studenou vodu ozkoušet, brzy byl pány z ochranky zastaven. Druhý den již byly podmínky příznivější a pro odvážné i ke koupání, ale jakmile slunce zmizelo za stromy opět nás čekala chladná noc. Vodní hladina pod fialovými paprsky světel nakonec tvořila jen součást přírodní dekorace. Naštěstí však její hladký povrch nebyl porušen ani jedinou dešťovou kapkou.
 

PÁTEK - 19.7.2002

Techno.cz in da mix stage

Poté, co se tanečníci i gramofony skutečně pořádně zahřáli pod rukama českých DJs od Niky 77, přes Kaisersoze, až po Igora Patakyho, se hodinu před půlnocí na pódiu objevila první zahraniční hvězda. Z Kanady k nám zavítal Mike Shannon. Již jednou svým DJským umem oslovil české publikum a podařilo se mu to i tentokrát s výraznými beaty svého proměnlivého techna, které však nikterak nepřekračuje hranice tohoto stylu. Ještě častěji vokály zařazoval během svého následujícího setu Dean Cole aka User. Někdo ho zná pod jménem Richard Harvey, ale jde stále o jednoho člověka, který hrál našláplé funky techno, v kterém si často pohrával s breaky a nebál se ani jakýchsi melodií. Styl hraní i produkování Takaakiho Itoha z Japonska mnozí znají díky jeho častým návštěvám našich parties. Nezahrál sice nijak výjimečně, ale předvedl asi nejznatelnější pateční gradaci. Dlouho nevýrazné klasické techno vypracoval do mohutného soundu, který navíc zrychlil a využil i větší hlasitosti. Poslední zahraniční účast byla ze Slovenska. Nějaký zástupce od našich sousedů samozřejmě na takové techno akci nemohl chybět. Přijeli hned dva. Toky a Dalo předvedli perfektní spolupráci za dvěmi gramofony, kde byla práce rozdělena pěkně půl na půl, tedy každý jednu skladbu. Závěr patřil Mountainovi, který s rázným zvukem dovedl tanečníky deset minut před sedmou ke konci programu na první stage za první den.Semtex live stage

Hudba z této stage se začala rozléhat již současně s techno stage, ale jednalo se zatím jen o DJský set, který měl naladil přítomné na styl, v kterém se ponesou následující vystoupení. Jako první se objevila partička Indy & Wich. V kompletní sestavě, DJ Wich a MCs Indy a Lavor, zahájili ukázku českého hip hopu i pro částečně technomilné publikum, které spíše jen posedávalo kolem. Na tento fakt velmi naráželi Peneři Strýčka Homeboye, kteří jsou také zvyklí na trochu jiné posluchače a dávali to jasně najevo. Zazněla i skladba o Praze matce měst, během které si k sobě přizvali hostujícího MC Lavora. Do třetice stejný žánr reprezentovali Warszafski Deszcz z Polska, kteří zvolili poklidnější podání a ostřejší zvuk nasadil až samotný DJ, když nakonec chvíli hrál bez obou MCs. Tímto měla stage hip hop za sebou a se změnou hudby nastala i změnu publika, protože zbytek večera patřil drum´n´bassu. Nalákat milovníky jungleu měli DJs Dreazz a Falcon, kteří přijeli z Holandska v doprovodu svého MCho Darta. Se svižnými lámanými beaty, které se stále zostřovaly se i na této stage konečně objevil nějaký pohyb. Zatímco techno stage v čele s Takaaki Itohem procházela varem, zde se naopak hudba zmírňovala, když na pódiu vládli Rakušané Aziz a Mat, které doplnil MC Shnek, který bývá označován jako rakouská jednička a nepochybně si to zaslouží. Trio vystřídala již domácí DJka IM Cyber ve spolupráci s MC Greenie, která dělá čest všem ženám mezi těmi všemi muži u mikrofonu. A o skutečně ostrý konec se postaral Inspiral X62, od kterého bychom nic vláčnějšího ani nemohli čekat.

 

SOBOTA – 20.7.2002

Techno.cz in da mix stage

Většina návštěvníků festivalu přijela na oba dny, což bylo v sobotu na očích zúčastněných znát. Někteří odjeli, ale někteří také přijeli. I mě se sobotní obsazení zamlouvalo o něco víc. Na techno stage noc opět zahájili čeští technaři, jejichž sestavu ne jinak než úspěšně uzavřel Agent. Hned po něm se měl představit Regis live, ale z důvodu jeho nepřítomnosti to samozřejmě nebylo možné. Protože se to vědělo včas, byla zajištěna kvalitní náhrada, jeho krajan z britských ostrovů, Makaton. Stevea Baileyho u nás mnozí znají. Někteří ho navíc brzy přivítají na festivalu Hradhouse. Role náhradníka se nezhostil špatně. Zvukově perfektní, hodně proměnlivé a energické techno. Ale zase časté pauzy, navíc ztišit a zchladit závěr se tančícím moc nezamlouvá. Byla to hudba pro náročnější technaře a podobnou laťku nasadil i Cristian Vogel. Jeho premiérové vystoupení u nás bylo jedno z největších lákadel, ale jeho experimentální začátek mnohé poměrně šokoval, ačkoli pro ty, kteří znají jeho poslední album Rescate 137, to nemohlo být velké překvapení. Ačkoli experimentálně pojaté úseky si neodpustil, po čase zahájil hraní, které opravdu tanečníky “nakoplo”. Kvůli časovým posunům se potom na pódiu odehrálo něco opravdu nečekaného. Za gramofony David Sumner aka Function a zároveň s ním své live vystoupení zahájil Peter Sutton aka Femele. Následovala opravdu nevídaná show. Ve vzájemné spolupráci, kterou ještě doplnil hlas u mikrofonu, který patřil Makatonovi, ohromně vygradovali celou party a nikoho nenechali chladnout. V podobném nasazení pokračovali i naši se čtyřmi gramofony nejprve Daho a Ginger a ani na závěr nezpomalila dvojka rezidentů Radical Production Quickie s THC.Semtex live stage

Mnohem více tanečníků, kteří se opravdu bavili, zaznamenala oproti minulému dni tato stage. Bohužel nebylo tomu tak od začátku, na kterém se představila tříčlenná parta z Německa Dekadenz 2K. Energický DJ za mašinkami se se svými kolegy s klávesami snažili ze všech sil rozhýbal publikum pohodovými lámanými beaty s prvky především nu-jazzu, ale ani poslední skladba v jamajském stylu na něj nezabrala. Na svou první návštěvu Čech asi nebudou vzpomínat nejšťastněji. Po pauze, která byla zapotřebí k úpravám vybavení se na pódiu postupně objevilo všech šest členů stále oblíbenější skupiny Skyline. Bylo zřetelné, že právě na ně se mnozí těšili, a tak i tato stage konečně poznala pořádný a bavící se dav, který se za noc sice zmenšil, ale nezmizel. Po skončení posledního živého vystoupení na této stage se na ni během další přestávky vrátily gramofony a za nimi britští oblíbenci drum´n´bassového publika 2/3 projektu Usual Suspects. Ačkoli jim patřila vlastně role startujících DJs, brzy se propracovali k energickému a tvrdému setu. S žádným odpočinkem nepřišla ani další sestava. Opět se objevil MC Nu.C, ale tentokrát bez zbytku Skyline, jelikož za mikrofonem ještě se zpěvačkou Klárou Nemravovou dotvářeli set DJky Katchy. Když je řeč o lámaných beatech, zaručeně nelze opomenout Koogiho, a aby byla česká parta kompletní, následně se gramofonů ujala Babe LN, které dělal nejen společnost zkušený partner MC Adrenalin a do úplného závěru celého Cosmic Tripu všechny bez zbytečných zastávek dovezl přímou rychlou linkou Philip TBC.

 

Na závěr lze jen poděkovat všem, kteří se na opravdu zdařilém festivalu podíleli. O světla, především na techno stage, bylo postaráno bravurně a využito jich bylo až snad za hranice možností. Videoprojekce brzy překonala začáteční perné chvilky, a přestože se třetí plátno na technu téměř nevyužívalo, doplněk to byl pěkný. Druhý den byla o plátna doplněna i live stage, tak i tam se bylo nač dívat. Zvuk sice nebyl zrovna nejlepší, ale pokud DJs umějí využít i chyb, také uši mohli zažít nezapomenutelné chvilky. Za realizaci vznášejícího se UFA vděčíme tanečníkům, kteří se ani po tmě nebáli vstoupit na sice osvětlenou, ale zato pojízdnou plošinu, ale i těm, co zůstali na zemi, to samozřejmě velmi slušelo. DJs a vystupujícím patří jako poděkování téměř celý článek a na černou ovci festivalu, Regise, zbývá jen naše důvěra v něj, že snad přijede jindy. Nakonec pochvala organizátorům, za opravdu povedenou akci.


(Tereza Šritrová)


© 2019 Philip TBC | dnb mp3 sety | Loadtime: | 0,010723s